Merhaba, Foruma Hoş Geldin!

Henüz üye girişi yapmamış gibi gözüküyorsun.
Eğer üye değilsen, hemen üye ol ve forumun bir çok özelliğini kullanmaya başla!

Cep Telefonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep Telefonu

Yerel Uzman
Katılım
Nis 1, 2024
Mesajlar
15
Web sitesi
Alo demekten çok daha fazlasını yapabildiğimiz cep telefonları gündelik hayatımızın tam içinde yer ediniyor. Uçak bileti almak, banka hesaplarını kontrol etmek, alışveriş yapmak, fotoğraf ve video çekmek gibi gibi bir çok işlem akıllı telefonlarımız ile kolayca yapılabiliyor. Sosyal medyada gezinmek içinde cep telefonu elimizden düşmeyen bir yardımcıdır.

Cep Telefon alırken nelere dikkat edilmeli?​


Yeni cep telefonu alacak kişilerin hangi cep telefonu almalıyım sorusunu soracak duruma geldiğinde, bazı özellikleri kıyaslaması gerekiyor.

telefon-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1024x576.png

Bütçeye Uygun Telefon Tercihinde Bulunmak​


İnsanoğlu, tüm alışverişinde bütçesine uygun hareket etmek mecburiyetindedir. Herhangi bir ürün alırken, en iyisini almak bütçemize en uygunu ve performanslısını almak anlamına gelir. Okuyucularımızın ekonomik düzeylerinin birbirinden farklı olduğunun farkındayız. Bu sebeple, konuyu genel bilgilendirmelerde tutmak zorunda kalacağız. Bazı yorumlarımız sizi temsil etmemektedir.

Bütçeye uygun ürün satın alacak kişilerin kıyaslama işlemine başlamadan önce, maksimum bütçe yerine en az %20 aşağısındaki fiyata sahip cihazları karşılaştırmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin; 1000 TL bütçeniz var ise, 800 TL değerindeki cihazlara bakarak değerlendirmelerde bulunun. Böylece, birkaç farklı ihtiyacınızı karşılayabilecek üst segmente geçiş yapabilecek bütçeniz bulunabilir veya gerçekten daha uygun fiyata tüm ihtiyacınızı karşılayacak cep telefonu bulabilirsiniz. Unutmayın ki, her zaman pahalı olan iyi olan anlamına gelmez.

En İyi Telefon Hangi Markadır?​


Halkımızın büyük çoğunluğunun düştüğü yanılgı marka takıntısından kaynaklıdır. Sadece marka odaklı düşündükleri için bir çok zaman fiyat performans açısından zarar ederler. Herhangi bir ürün satın alırken, marka odaklı düşünülmemelidir. Bu, sadece cep telefonu ile kısıtlı kalmaz. Telefonun üzerinde Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei, Vestel yazıyor olması o telefonun daha iyi olduğu anlamını taşımıyor.

Marka yerine, tercih sebebi olarak değerlendirilmesi gereken özellik farklılıklarına konunun devamında değineceğiz. Böylece, piyasadaki size en uygun cep telefonunu bulmanıza yardımcı olmayı hedefliyoruz. İhtiyacınıza uygun telefonu bulabileceksiniz.

Cep Telefonunda Yonga Sistemi Neden Önemlidir?​


Çok tartışılan ve çok fazla yanlış anlaşılmalara sebep olan Yonga Seti nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım. Yonga seti, diğer isimleriyle chipset veya çipset nedir? Chipset ne işlem yapar?

Anakartın beyni olarak işlem gören ve anakartta bulunan chipset, diğer tüm donanımların birbirine entegre olmasını ve iletişim kurmasını sağlar. Anakartın işlemcisi olarakta düşünebiliriz. Cihazın işlemcisi, önbelleği, veri yolları, wifi kartı, ekran kartı gibi donanımlar arasında entegrasyon ve veri akışını sağlar. Chipsetler arası kıyaslama yapan bir çok kurum mevcut. Google gibi arama motorlarında Mobile chipset score tarzında ingilizce arama yaparak güncel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Dahili Depolama Kapasitesinin Önemi​


Satın alınan cep telefonu için en önemli hususlardan biri dahili depolama hacmidir. Binbir heyecan ile çekilen videoların ve fotoğrafların silinmesine sebep olan en önemli kriter de yeterli hafıza bulunmamasından kaynaklıdır. Ayrıca, bir çok mobil uygulamanın da silinmesine de sebep olur.

Kişisel ihtiyaçlarınıza uygun dahili depolamaya sahip cep telefonunu almanız gerekir. Cihazı temel ihtiyaçlar için kullanıyorsanız, 64GB veya 128GB yeterli olacaktır. Ben bol bol video çekmekten hoşlanıyorum ve hiçbirini silmeye kıyamıyorum diyorsanız, en az 256GB ve üzeri kapasiteye sahip cihazları tercih etmelisiniz. Ayrıca, unutulmaması gereken bir diğer husus cihazın kendi işletim sistemi için kullandığı bir depolama alanı vardır.

Depolama alanındaki doluluk, cihazın hızına da büyük etki eder. %99 doluluktaki bir telefonun temel hız testini yaptıktan sonra, %85 ve aşağısına düşürüp test edebilirsiniz. Cihazınız dikkat çekecek seviyede hızlanmış olacaktır.

Pil Ömrü Neden Önemli​


Cep telefonu gelişim süreci ile günlük kullanımda da büyük değişiklikler yaşandı. Eski antenli cihazlardan, katlanabilir akıllı telefonların son haline geldiğimiz süre içerisinde çok fazla değişiklikler ile karşılaşılmıştır. Günlerce şarja takma ihtiyacı olmayan telefonlardan, günde iki kez şarja takmak zorunda kaldığımız telefonlara geldik. Bunun en büyük kaynağı ekran büyüklüğü diyebiliriz. Telefonların ekranı büyüdükçe, aydınlatma için kullanılan batarya ihtiyacı da o kadar çoğaldı.

Pil ömrü ve kapasitesi düşük telefonlar için çeşitli çözümlerde karşımıza çıktı. Tabii ki powerbank cihazlardan bahsediyorum. Telefonu şarj eder gibi, powerbank şarj edilmeli ayrıca sürekli yanımızda taşınmalı gibi alışkanlıklar edindik. Ama, ne kadar çabalarsak çabalayalım, her seferinde şarjım düşük telefon kapanmasın korkusuyla da karşılaştık. Eğer, böyle sorunlar ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız. Pil gücünü telefonu satın almadan önce dikkate almalısınız.

Ekran Boyutu ve Paneli Neden Önemlidir?​


Ekran boyutunun büyüklüğü hemen herkesin takıntısı haline geldi. Telefon büyüdükçe büyüdü, markalarda büyüklüğü yıllarca ön plana çıkartan reklamlar yaptılar. Tabii ki, eski telefonlar ile kıyasladığımızda akıllı telefonlardaki ekran büyüklüğü bir ihtiyaç haline geldi. Sayfayı kaydırmadan arzulanan içeriğe erişmek önem teşkil ediyor.

Cep telefonu satın almadan önceki tavsiyemiz, bir önceki telefonunuzdan daha küçük ekranlıyı tercih etmeniz olacaktır. Çünkü alışkanlıklarımız her durumu etkiler. Daha ufak bir ekrana bakmak cihazın yetersiz hissedilmesine sebep olur. Bu sebeple boyut tercihlerinde dikkat edilmesi gerekir. Diğer bir kriter ise telefonda kullanılan panel türüdür.

Cep telefonu ekranlarında kullanılan panel tipleri farklılık göstermektedir. Birkaç örnek olması açısından LCD, OLED, AMOLED, Süper AMOLED, TFT, IPS, IPS-LED türlerinden bahsedilebilir. Bu paneller hakkında detaylı analiz konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz. Ana sayfadan ulaşabilirsiniz.

Cep Telefonu Güvenliği​


Cep telefonu güvenliği tamamen son kullanıcının kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. Açıkçası bu başlığı konuya dahil etmek ile etmemek arasında git gel yaşadım. Bir çok IOS öven website de önemli kriter olarak açıklandığı için başlığı ele almamız gerektiğini hissettim. Telefon tercihinde bulunurken bireysel güvenliğinizi üst seviyede tutan IOS işletim sistemi tercih edilebilir. Ancak IOS sadece uygulamalar üzerinden sizi koruyabilir. Web tarayıcıları üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılıklarda hiçbir faydası olmayacaktır.

Yani, Apple marka telefon aldım ve IOS işletim sistemi var bana bir şey olmaz diyemezsiniz. Bu sizin için kesinlikle yeterli olmayacaktır. Çok basit bir html sayfa ile dahil, dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz. Sizin telefon seçimlerinizde güvenliğe önem vermeniz yeterli değildir. Telefon kullanımında güvenlik tavsiyelerimiz konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

Cep Telefonu Kamerasının Önemi Nedir?​


Her şeyi bir kenara koyup sadece kamera kalitesine göre cep telefonu seçenler yok mu? Tabii ki varlar. Önemsiz mi? Tabii ki önemli. Bir zamanlar, satıcılar tarafından kameranın çözünürlüğü çok fazla ön plana çıkartılıyordu. Çünkü sayısal değer olarak birbirleri arasında büyük farklılıklar vardı. Kimi modellerde 4MP kamera var iken kimi modeller 16MP kamera olduğunu övüyorlardı. Son tüketici ise aradaki farkın sadece çözünürlükten oluştuğunu varsaydığı için alım yapıyordu.

Aslında kameranın çekim kalitesini belirleyen telefon kamerasının çözünürlüğü değil, lensidir. Kameranın lensi, diyafram açıklığı gibi özelliklerdir.


Cep Telefonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler bu konu ilk olarak Cep Telefonu sitemizde yayınlanmıştır.

Okumaya devam et...